Sedavé zamestnanie nemusí automaticky znamenať problém s chrbticou

Sedavé zamestnanie ma v dnešnej dobe stále väčšie a väčšie percento ľudí, a to nielen na Slovensku, ale celkovo na celom svete. Veľkú väčšinu nášho času presedíme ,či už v kancelárií na stoličke, doma, v škole, alebo dokonca pred televízorom. Mnohé výskumy poukazujú na to, že v súčasnosti sa hýbeme 10x menej ako v 20. storočí.

Tu možno nastáva otázka: „ Pokiaľ mám sedavé zamestnanie, znamená to, že budem mať do budúcna problémy so svojou chrbticou?“ Moja odpoveď je jednoznačná: „Áno aj nie. Zdravie máme hlavne vo svojich rukách“

A ako to teda je? Poďme sa na to pozrieť.

Ako prvé si musíme uvedomiť, že samotný sed nie je ten hlavný problém. Naše telo nie je stavané na dlhodobú statickú prácu, čím samotný sed síce je, ale to hneď neznamená, že je zlý a môže za všetku našu bolesť. Jeden z väčších problémov je skôr doba, teda čas, počas ktorého v tomto sede zotrvávame bez toho, aby sme akokoľvek zmenili jeho polohu.

Mnoho z vás možno aj vie ako by mal vyzerať „ideálny“ sed, ale čo ak vám teraz poviem, že na ňom nezáleží až tak ako na tom, aby ste svoje polohy pravidelne striedali? Výskumy v tejto oblasti poukazujú na to, že bolesťami v oblasti chrbtice trpia ľudia, ktorí sedia vystreto, ale aj zhrbene. Z toho vyplýva, že samotná poloha nezohráva až takú veľkú rolu. V praxi je omnoho dôležitejšie to, aby ste polohy v ktorých pracujete pravidelne striedali a najmä nezabúdali na pohyb. Skúste sa každých 45-60 minút postaviť od stola, ponaťahovať, či sa prejsť pre vodu/kávu. Vaše svaly dostanú nový stimul, lepšie sa okysličia, vy sa rozhýbete a dokonca sa vám bude aj lepšie pracovať.

Častou bolesťou pri sedavom zamestnaní sú najmä bolesti v oblasti krčnej chrbtice. Pre krčnú chrbticu sed nie je moc prirodzená poloha a to najmä z dôvodu statickej polohy s jej zaťažením. Často pri pozeraní do obrazovky dochádza k predsunutému držaniu hlavy, či ju máme viac vyrotovanú na jednu stranu. Týmto dochádza k jej neprimeranému zaťažovaniu. Pri krčnej chrbtici musíme však spomenúť aj hrudník, pretože oba tieto úseky sa navzájom ovplyvňujú. Preto je dôležité pracovať nie len s krčnou chrbticou, ale aj s tou hrudnou.

Pozor, to čo bolí, hneď neznamená, že musíme naťahovať.

Pri krčnej chrbtici máme tendenciu si ju neustále naťahovať, nakoľko máme pocit jej neustáleho stuhnutia. Ale čo ak vám poviem, že svaly sa častokrát dokážu sťahovať aj z dôvodu ich slabosti? Preto pokiaľ máte sedavé zamestnanie, snažte sa nie len o uvoľnenie, ale najmä posilnenie svalov v oblasti celej chrbtice. Vaše telo bude silnejšie, pevnejšie a odolnejšie pri dlhšom sede.

Sedavé zamestnanie sa možno zdá pre mnohých ako veľký strašiak, ale pokiaľ budete pravidelne meniť polohy svojho sedu, zaraďovať pravidelné prestávky popri práci, uvoľňovať, ale hlavne posilňovať celé svoje telo, či pracovať s úsmevom, bolestiam v oblasti chrbtice dokážete dať pomerne rýchlo zbohom.

A pokiaľ si nebudete dať vedieť s nimi rady, neváhajte vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý vám s nimi pomôže.

Ak by vám však sedavé zamestnanie napriek tomu spôsobovalo dlhodobé zdravotné problémy, môžete pouvažovať aj nad zmenou zamestnania. Nikdy nie je neskoro začať novú, pre telo aktívnejšiu prácu.


Podobné články