24 hodín na Miami so Samuelom Balážom

Rýchlostný kanoista Samuel Baláž, pôsobí ako ambasádor v tíme NOCCO už 3 roky. Momentálne pripravuje na svoju blížiacu sa sezónu v Miami. Mladý reprezentant nám priblížil ako vyzerá jeho bežný deň na sústredení počas celého dňa. Poď sa snami nahliadnuť na jeho aktivity!

Slnečné Miami je pre niekoho dovolenkovou oblasťou, no pre Samuela je to ideálnym miestom na športovú prípravu. Je piatok a kanoista Samuel sa prebúdza v dome, ktorý má spolu so športovými kolegami a trénerom prenajatý na 6 týždňov.

6:50 ráno

Samuelovi zvoní budík. Pripravuje sa na prvú rannú aktivitu.

7:00 ráno

Samuela čaká dvadsaťpäť minútový beh po cestičkách golfového ihriska, ktoré sa nachádzajú blízko domu, kde sa nachádza. Po behu nasleduje ranný dvadsať minútový strečing. Následne si nachystá plnohodnotné raňajky. Tentokrát sú to vločky s mandľovým mliekom, banánom, jahodami a mangom.

 

8:30 ráno

Raňajkový proces sa pomaly končí. Samuel sa rozpráva s jeho dvoma spolu trénujúcimi, Denisom Myšákom a Csabom Zalkom a pripravuje sa na prvý hlavný tréning dnešného dňa.

 

 9:00 ráno

Slovenský kanoista vyráža na tréning. Cesta mu trvá približne desať minút. Tréning dnes začína na vode. Ide o krátku vytrvalosť pred hlavnou fázou, ktorou je posilňovňa. V posilňovni sa zameral najmä na príťahové cviky s ťažšími váhami.

 

11:30 doobedie

Po tréningu sa presúva na dom, kde sa chystajú spolu v trojici variť. Úlohy majú rozdelené, takže tento proces prebieha celkom rýchlo. Stravovať sa snaží naozaj vyvážene. Dnes si na obed spolu s chalanmi pripravili mäso, ryžu a šalát. Následne upratujú riad a s touto činnosťou im pomáha aj ich tréner. Keďže Samuela onedlho čaká druhý hlavný tréning dnešného dňa, tak sa po obede rozhodol na chvíľu si oddýchnuť. Poobedný oddych zvykne praktizovať pravidelne vo forme 20 minútového spánku. Následne sa cíti lepšie pripravený, viac vládze a nie je malátny.

 

14:00

Samuel sa prebúdza z obedného „šlofíka“. Schádza dolu po schodoch a vychutnáva si nápoj –  Nocco, obohatený o BCAA. Berie si pripravené veci a vyráža na tréning.

14:45

Poobedný tréning dnešného dňa sa odohráva na vode, kde pádluje ľahké vytrvalostné úseky a následne ľahké šprinty. Na vode strávil približne hodinu a spravil 13 kilometrov. V lodenici sa tiež osprchoval a prezliekol. Vyráža sa na nákup!

 

17:00

Samuel a jeho športoví kolegovia prichádzajú do potravín a rozhodujú sa čo si dnes pripravia na večeru. Vyhráva panenka, cestoviny a omáčka zo strukovín (šošovica, slanina). A ide sa domov variť.

 

18:30

Samuel si vychutnáva navarenú večeru popri ktorej sa rozpráva s chalanmi a sledujú dokument Travisa Scotta. Následne si doprial sladký dezert a upratujú kuchyňu.

21:00

Konečne čas ísť do postele. Samuel je vyčerpaný a veľmi sa teší, že ide spať.

 

„Nie je to žiadny zázrak byt na Miami na sústredení, je to o drine a tvrdej práci. Počas voľných dní ideme na výlet ale mimo toho je to len kolobeh okolo tréningov.“

 

Krátky rozhovor so Samuelom

Ako dlho trvá príprava na tvoju najbližšiu sezónu?

Súťaže končia koncom augusta. Potom máme 4 až 5 týždňov voľno od tréningov. Následne sa začíname pripravovať na ďalšiu sezónu, ktorá štartuje v máji domácou kvalifikáciou na Slovensku.

Aké sú tvoje ciele (na ďalšiu sezónu)?

Túto sezónu máme dva svetové poháre, MS v Kanade a ME v Nemecku. Moje ciele sú podať čo najlepšie výkony. Taktiež by som chcel štartovať v posádkach K2 s Denisom Myšákom a v K4 bojovať o najvyššie priečky.

Sú nejaké slabé stránky, na ktorých musíš ešte popracovať?

Jasné. Každý deň sa snažím zlepšovať sa a stále mám na čom pracovať. Najväčší deficit oproti svetovým kajakárom máme v sile. Chalani vo svete sú oveľa silnejší a my sa sústredíme na to, aby sme zosilneli a mohli držať s nimi krok.

Kto alebo čo ťa motivuje v náročných dňoch tvojej prípravy?

Určite sú to úspech a výsledky, ktoré dosiahneme. Bez výsledkov by nebola motivácia. Od mala ma motivovali starší úspešní kajakári a dúfam, že aj ja som alebo raz budem vzorom pre deti a mladých kajakárov. Chcem, aby si uvedomili, že nič nie je nemožné a keď budú na sebe pracovať, tak aj oni môžu byť úspešní. Ďalej ma motivuje moja tréningová skupina. Mám okolo seba super chalanov a trénera. Aj keď mám niekedy ťažký deň, tak ma vedia rozosmiať a motivovať.

Čo je tvoj najväčší sen (v najbližšom časovom horizonte)?

Mojím najväčším snom je rok 2024, kde by sme spolu s tímom chceli zopakovať to, čo sme raz už dosiahli. Prípadne byť ešte lepšími, aby to malo ten lesk, ktorým by sme to zavŕšili vo veľkom štýle.

Funkčné nápoje NOCCO, obsahujú aminokyseliny BCAA, preto sú skvelým doplnkom zdravej a funkčnej výživy aj pre profesionálnych športovcov. Každý nápoj neobsahuje cukor a je obohatený o vitamíny a aminokyseliny. Predstavuje ideálny zdroj energie pre každú aktivitu.

 

NOCCO BCAA Blood Orange Del Sol Krvavý pomaranč
330 ml

2.09 €

Podobné články