Peter Ďurica: „Keby si ma učiteľ na strednej škole nevšimol, tak by som určite neprecestoval svet.“

Peter Ďurica je slovenský reprezentant, konkrétne v behu na stredne dlhé a dlhé vzdialenosti. Momentálne študuje na FTVŠ a taktiež sa venuje trénerstvu. Talentovaný atlét si zmeria svoje sily už tento víkend na 10 kilometrovom behu v nemeckom Mníchove, ktorého sa zúčastní vďaka projektu Vitamin Well Runners.

Niečo o projekte Vitamin Well Runners

Jedná sa o globálny bežecký tím, ktorý pozostáva z ľudí, ktorí milujú beh, bez ohľadu na tréningovú minulosť. Je to komunita viac ako 70 bežcov v rôznych krajinách, ktorí sú počas sezóny podporovaní produktmi, ale aj oblečením Vitamin Well. Vrcholom sezóny 2023 bude stretnutie Vitamínových bežcov na Mníchovskom maratóne 8. októbra.

Rád beháš a máš rád výzvy? Staň sa súčasťou tímu v roku 2024.

Prihláška pre Vitamin Well Runners sa otvorí na jar 2024. Na tomto linku nájdeš formulár, ktorý ťa obratom po jeho vyplnení informuje, keď sa prihlasovanie otvorí. Veľa šťastia!

Ktoré jedno slovo ťa vystihuje?

Vytrvalosť.

Od kedy sa venuješ behu? 

Behu sa venujem od strednej školy, kde ma oslovil môj triedny učiteľ počas 12-minútovky. Rýchlosť aj vytrvalosť som mal ešte z futbalu, ktorý som hrával počas štúdia na strednej škole, tak som neváhal a skúsil som atletiku.

Prečo stredne dlhé a dlhé vzdialenosti? 

Stredné vzdialenosti sú charakteristické rýchlosťou a vytrvalosťou. Bežec na tieto vzdialenosti musí trénovať či už rýchlosť na 800 metrov, ale aj vytrvalosť na 10km. Niekedy je tréning alchýmia. Tréner to vždy zvláda výborne a robí to na mieru pre danú vzdialenosť, ktorá nás v preteku čaká. Tréning je preto dynamický a zaujímavý. To ma na tom baví najviac. Bežci stredných vzdialeností musia mať dobrú anaeróbnu a aeróbnu kapacitu, schopnosť udržať vysokú rýchlosť až do cieľa a stratégiu, ako efektívne využiť svoje sily počas závodu.

Športom doslova žiješ. Sám sa venuješ behu už niekoľko rokov, dokonca aj profesionálne, a teraz si osobný tréner. Odovzdávaš tvojim zverencom vlastné skúsenosti?

Momentálne ešte stále aktívne pretekám. U nás na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tréningy sa snažím skĺbiť s prácou a s trénovaním zverencov. Snažím sa im odovzdať všetko to, čo som sa naučil na vysokej škole (FTVŠ), od mojich trénerov a takisto od trénerov zo zahraničiam napr. z Kenskej republiky.


Kedy počas svojej športovej cesty, od malička až do teraz, si si povedal, že to naozaj stojí za to?

Kedykoľvek dosiahnem svoj nový osobný rekord v behu, cítim úžasnú radosť a hrdosť. Spomínam si na jeden konkrétny okamih, keď som zabehol osobný rekord na 1500m a dostal sa pod magickú hranicu 3:50 min. Celé týždne tvrdého tréningu, odriekania a koncentrácie sa zúročili v tomto jednom závode. Keď som prešiel cez cieľovú čiaru a videl svoj čas, bol to pre mňa ohromujúci pocit uspokojenia. V tom momente som si uvedomil, že všetky tie hodiny, ktoré som venoval tréningu, a všetky tie obmedzenia, ktoré som prijal pre tento cieľ, stáli za to. Bolo to potvrdením, že beh je mojou vášňou a že sa oplatí venovať mu toľko energie a odhodlania. Tento zážitok ma posunul ďalej a motivoval ma postaviť si nové ciele a neustále sa snažiť dosiahnuť lepšie výsledky. Pre mňa to bol okamih, kedy som si naozaj uvedomil, že beh je súčasťou mňa a má význam v mojom živote. Tak isto to bolo aj pri ďalšej magickej hranici na 5km, kde som dosiahol čas 14:42 min

Ktorá je jedna zaujímavosť o Tebe, ktorú nie každý vie?

Rád zbieram bežecké tenisky a žiadna novinka z bežeckého sveta mi neujde.

Každý pár tenisiek je pre mňa malým kúskom môjho bežeckého príbehu. Neviem, čo príde ďalej, ale som pripravený na nové zážitky, nové páry a nové dobrodružstvá na bežeckej dráhe alebo ceste. Niekedy viac sledujem bežcov, ktorí majú prototyp tenisiek a snažím sa ich nájsť na internete, kedy budú dostupne a čo je to za presný model. Preto sa mi veľa bežcov ozýva, či im neviem pomôcť s výberom alebo kde hľadať špeciálny model, ktorý nie je vždy dostupný v predajni alebo na webových stránkach.

Ktorá životná udalosť ťa zatiaľ naučila najviac?

Pred 3 rokmi v lete nám zhorel rodinný dom v Krupine. Bol to veľký šok a spočiatku som si to ani neuvedomoval. Do dnes nie je zrejme čo sa stalo a prečo požiar vypukol. Dnes je to už našťastie za nami, mamina ma nové bývanie kde je spokojná a ja k nej môžem chodiť na návštevu.

Až časom si človek uvedomí o čo všetko prišiel. Veci, oblečenie sa dajú kúpiť, ale spomienky ako fotky a videá z detstva, už nie. Máme okolo seba dobrých ľudí, ktorí nám pomohli hneď. ako sa o tom dozvedeli za čo som im stále vďačný. Neprajem nič podobné nikomu na svete. Veľké šťastie je, že sa pri požiarny nikto nezranil. Po tejto udalosti som si uvedomil, že najdôležitejšie je zdravie, nakoľko sa nikomu z rodiny nič nestalo. Som vďačný za ľudí okolo seba. Byť celý život k ľudom milý a vďačný sa oplatilo a vrátilo sa mi to vtedy, keď som to potreboval.

Prečo si sa rozhodol prihlásiť na beh 10 km beh do projektu Vitamin Well Runners?

Keď som videl ponuku stať sa ambasádorom Vitamin Well Runners, neváhal som ani sekundu. Sám som bežec a opäť spoznať novú komunitu ľudí, ktorí milujú beh je niečo úžasné. Tak isto som sa tešil na veľké finále v Mníchove. V kútiku duše si verím na osobný rekord na 10km, ktorý by sa mohol podariť práve v Mníchove, kde je kvalitná štartová listina.

Aká bola prvá veta, ktorá ti prešla hlavou, keď si sa dozvedel, že si bol vybratý ako súčasť Vitamin Well tímu a čaká ťa beh na 10 km?

“Waaaauuuu“ bolo prvé slovo. Ďalšie moje myšlienky boli, že bude náročné pripraviť sa na 10km tak, aby som nesklamal sám seba ani komunitu Vitamin Well. Na druhej strane som sa tešil, že opäť precestujem kúsok sveta a to kvôli behu, ktorý milujem a snažím sa ho robiť vždy na 100%. Keby si ma učiteľ na strednej škole nevšimol, tak by som určite neprecestoval svet tak, ako doteraz a to kvôli tomu čo ma baví najviac – beh.

Aké máš očakávania od behu v Mníchove?

Iba jedna veta. Užiť si beh, využiť veľkolepú atmosféru po a pri trati a dobehnúť s úsmevom na perách a možno aj s osobným rekordom. 🙂