Peter Cehlárik: „Snažím sa sústrediť na najbližší deň. Človek by si mal užívať proces. Výšky, aj pády. Oboje sú súčasťou športovej kariéry.“

Peter Cehlárik je úspešný slovenský hokejista. Medzi jeho najväčšie úspechy patria bronz z Olympijských hier, bronz z majstrovstiev sveta U20, ale aj výhra v Champions hockey league. Momentálne pôsobí v hokejovom tíme EV Zug v Švajčiarsku. V tomto rozhovore si priblížime jeho letnú prípravu, ale aj to, ako sa mu darí vo Švajčiarsku.

Čo spôsobilo, že si sa rozhodol pokračovať svoju kariéru vo Švajčiarsku?

Po Play-off v KHL som si chcel dať čas na premyslenie a rozhodnúť sa, kde pokračovať. Ísť naspäť do Ruska nebola cesta, preto sme sa pozreli na ponuky v iných top ligách. Väčšina najlepších zahraničných hráčov sa presúvala do Švajčiarskej NL. Zvýšil sa počet cudzincov a taktiež kvalita ligy. Jedna z možností bola vrátiť sa do švédskeho Leksandu, kde som predtým pôsobil aj s Marekom Hrivíkom. Bolo to ťažké rozhodovanie, ale rozhodol som sa pre výzvu, teda zlepovať sa a skúsiť to v klube EV Zug. Zavážilo na podmienkach v ktorých organizácia pracuje. Tréningové a diagnostické centrum OYM a tiež OYM Nutrition patri k tým najlepším. Tím udržal skvelú partiu hráčov, s ktorými vyhrali dvakrát za sebou. Pre mňa hrať o ligový titul je teraz priorita.

Ako ťa prijali v klube, ktorý je úradujúci majster Švajčiarska?

Ešte pred príchodom sa organizácia uistila, že viem do čoho idem. Stretol som sa s trénerom, manažérom a vysvetlili mi ako funguje ich organizácia. Skupina lídrov v tíme vytvára výbornú atmosféru, ale tiež drží všetkých hráčov pod tlakom víťaziť. Každopádne, je to prostredie, v ktorom som chcel byt.

Aká bola tvoja letná príprava? 

Pripravoval som sa doma na Slovensku od mája. Silovú prípravu a diagnostiku mal na starosti môj dlhodobý tréner Roman Švantner a David Brunn. Na lade v MM Aréne som sa pripravoval a zlepšoval zručnosti s Martinom Denisom a Denisom Legerskym. Moje telo potrebovalo reset, a naozaj dobrú a dlhú prípravu, kde som mohol pracovať na všetkom potrebnom. Sila a rýchlosť na lade sú zručnosti, ktoré prenášam teraz do zápasu. Každý detail robí na lade rozdiely.

Ako vstúpil tvoj tím do novej sezóny?

16.9. sme začali ligu proti SC Bern a vyhrali 2:1 po predĺžení.

Aké máš najbližšie hokejové ciele?

Zlepšovať sa v líderskej pozícii. Na lade, ale aj mimo neho. Pracovať na sebe. Chcem vyhrávať.

Aké sú tvoje športové ciele z dlhodobého hľadiska?

Dlhodobé ciele si sám nedávam. Snažím sa sústrediť na najbližší deň. Človek by si mal užívať proces. Výšky, aj pády. Oboje sú súčasťou športovej kariéry. Hrať profesionálne na najvyššej úrovni a denno-denne patriť k najlepším hráčom, či už v lige kde hrám, ale aj na medzinárodnom fóre je pre mňa veľmi dôležité.

Čo považuješ za najväčší úspech v tvojej doteraz úspešnej kariére?

Ako sa vyrovnávam s tým, keď veci nejdú podľa predstav. Ale medzi moje najkrajšie spomienky patri bronz z OH, bronz z MS u20 a výhra v Champions hockey league.

Ako si spomínaš na prijatie fanúšikov slovenského hokeja po návrate z olympiády v Pekingu?

Človek sa popri tom všetkom zhone musí niekedy aj zastaviť. Tie pocity boli neopísateľne. Fanúšikovia nám vytvorili krásne privítanie. Bolo to niečo čo chcem zažiť znova. Bol som hrdý na cely tím, a tiež vďačný za všetku podporu z domova.

Ako si zvykáš na mentalitu Švajčiarov? Je to veľký rozdiel v porovnaní s ostatnými krajinami v ktorých si pôsobil predtým?

Často som im kládol otázku, aký bol ich ciel keď vyrastali. Nikto mi neodpovedal, že by chcel odisť z krajiny. Ľudia vo Švajčiarsku milujú svoj domov. Životná úroveň tu je na vysokej úrovni. Neradi cestujú za prácou, keď tak len za dovolenkou do tepla. Ľudia sú tu veľmi priateľskí.

Je známe, že si sa v lete oženil. Bývate v Švajčiarsku aj spolu s manželkou?

Áno, sme tu spolu s manželkou a našim psom.

Ako tráviš svoj voľný čas, ak teda nejaký máš?

Vo švajčiarskej lige sme minimálne na cestách. V krajine je najdlhšia cesta na zápas 3 a pól hodiny. Vždy sa vraciame domov k rodine. V tomto smere to lepšie byt nemôže. Radi spoznávame mesto, krajinu a kultúru. V meste Zug je krásne jazero, kde sme v lete trávili veľa času. Na blízku sú Alpy. Radi trávime čas v prírode. Občas hráme golf. Na narodeniny som v Auguste dostal akustickú gitaru. Taktiež mám rád dobré jedlo. Hokej je pre mňa stále na prvom mieste.