O značke

Inovatívna nemecká značka NuCompany prináša BIO potraviny s funkčným zložením. Jej doménou sa stal aj trvalo udržateľný prístup k stravovaniu.

Bio vegánske potraviny NuCompany

NuCompany ponúka mix chutných tyčiniek, ktoré sú priateľské k životnému prostrediu.

Vďaka unikátnemu zloženiu rastlinného pôvodu sú produkty NuCompany vysoko výživné a obsahujú až o 65 % menej cukru oproti porovnateľným sladkostiam.

Udržateľnosť je pre značku základ. Preto tyčinky balí do biologicky odbúrateľných obalov, ktoré neobsahujú žiadne plasty. Navyše, za každú tyčinku vysadí NuCompany jeden strom.

Firma si stanovila cieľ, že vysadí do roku 2030 až miliardu stromov a stane sa inovačným lídrom v oblasti funkčnej výživy.

Hodnoty a výrobný proces spoločnosti NuCompany

Nie je cukor ako cukor

Naše tyčinky obsahujú v priemere 17 % cukru – to je približne 6,5 gramu, a teda oveľa menej ako bežné čokoládové tyčinky. Ale nepoužívame len tak hocijaký cukor, ale rafinovaný cukor nahrádzame cukrom z kokosových kvetov.

Rafinovaný cukor je jednou z najlacnejších ingrediencií v potravinárskom priemysle. Preto sa cukor nachádza v takmer 70 % všetkých potravín v supermarketoch. Ale cukor je návykový a môže viesť k rôznym chorobám. Daň z cukru by spôsobila, že by táto prísada bola pre korporácie menej atraktívna.

Keďže existuje len niekoľko štúdií o vplyve cukru z kokosových kvetov na hladinu cukru v krvi, spolupracovali sme s Prof. Dr. Stephan Martin zo Západonemeckého centra pre diabetes a zdravie v Düsseldorfe si nechal urobiť vlastnú klinickú štúdiu. Výsledky štúdie ukazujú, že hladina cukru v krvi  a teda aj hladina energie zostáva pri konzumácii tyčiniek nacao takmer konštantná.

Suroviny

Všetky naše produkty sú čisto BIO rastlinného pôvodu bohaté na živiny a obsahujú menej cukru ako porovnateľné produkty. Buďme k sebe úprimní. Kakao sa, žiaľ, nedá vypestovať v Európe – rovnako ako mnohé iné naše ingrediencie.

Celosvetovo len asi 5 % kakaa pochádza z fair trade. Robotníci a farmári dostávajú za svoju prácu príliš nízku mzdu. Ešte horšie: Viac ako 1,5 milióna detí pracuje na kakaových plantážach po celom svete. Nakupujeme férovo. A nielenže zaplatíte o 30 % viac ako je bežná cena vo svetovom obchode, ale aj výrazne viac ako je cena Fairtrade.

Nucao tyčinky sa vyrábajú v Nemecku. Pri výbere surovín sa preto zameriavame aj na nutričný profil, najlepšiu chuť a bio kvalitu. Už teraz naplno pracujeme na tom, aby sme naše ingrediencie získavali čo najšetrnejšie ku klíme a životnému prostrediu. 

 

Recyklácia a obal

Keďže problém s plastmi nezmizne do vzduchu, naše obaly sa premenia na pôdu. Neveríme v plasty na jedno použitie. Miera recyklácie je príliš nízka a skôr či neskôr sa aj recyklovaný plast musí spáliť a znečistiť životné prostredie. Spoliehame sa na doma kompostovateľnú masu z celulózy, ktorá úplne zmizne. 

Naša celulózová fólia stojí 4x viac ako bežný plast vyrobený z fosílnych zdrojov. Udržateľnosť doteraz, žiaľ, znamenala akceptovanie značnej trhovej nevýhody.

Životné prostredie

Aj my ako spoločnosť vypúšťame emisie CO2. Spolu s ClimatePartner sme zmerali emisie CO2 od tranposrtu surovín až po výrobu. Všetky tieto nevyhnutné emisie CO2 kompenzujeme podporou uznávaných projektov ochrany klímy, ktoré sú certifikované podľa medzinárodných noriem: projekt ochrany lesov v Peru a projekt čistej pitnej vody na Madagaskare. Ak by sme spočítali počet vysadených stromov, ktoré pohlcujú CO2 verzus počet emisií, ktoré vypustíme tak sa dostaneme na číslo 675. Náš príspevok pre životné prostredie je 675 krát vyšší než jeho znečistenie.

Za každý predaný produkt sa vysadí sadenica stromu. Spoločne s naším partnerom Eden Reforestation Projects sme už do zeme priniesli úctyhodné množstvo mangrovníkov: 10,015,128. Náš cieľ je jasný. Miliarda stromov do roku 2030. 

V našom milovanom Nemecku podporujeme Bergwaldprojekte. Ide o organizáciou, ktorá pracuje s dobrovoľníkmi v lesoch, rašeliniskách a biotopoch na rôznych miestach v Nemecku. Nemecký les je masívne ohrozený extrémnym suchom a následkami pestovania monokultúr.  Združenie podporujeme nielen finačne, ale aj pravidelnou výsadbou stromou v prírode.

Celosvetovo sa na zbrojenie vynakladá 10násobne viac ako na životné prostredie. Je takmer nepredstaviteľné, koľko lesov by sme vytvorili, keby sme výdavky na zbrojenie investovali do výsadby stromov.

Ciele udržateľného rozvoja

Mimochodom s naším obchodným modelom prispievame k piatim cieľom OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.

Sledujte značku

Otázky a odpovede

Z čoho sa vyrába obal, v ktorom sú produkty NuCompany?
Obaly sa skladajú z celulózovej fólie kompostovateľnej aj doma, zmesi tenkých škrobov a papiera. Obal je potlačený prírodnými farbami na vodnej báze, tak aby nezaťažoval životné prostredie pri rozklade.
Odkiaľ pochádzajú suroviny na výrobu produktov NuCompany?
Sú výhradne od dodávateľov, ktorí majú ekologický certifikát, následne je neustále dôležitá miera udržateľnosť - tá sa pravidelne kontroluje (aj počas existujúcej spolupráce).
Obsahujú výrobky palmový olej, sóju, laktózu? Sú naozaj bezlepkové?
Všetky naše výrobky neobsahujú palmový olej, sóju, lepok a laktózu. Výrobný závod, v ktorom sa vyrábajú naše tyčinky, slúži okrem nás aj iným výrobcom. Nemôžeme teda presne vedieť, či ostatné recepty obsahujú sóju a či sú stroje 100% bez sóje. Čistenie sa vykonáva veľmi svedomito, takže pri pravidelných analýzach bolo vždy možné zistiť len najmenšie merateľne množstvo.
Je možné konzumovať produkty aj počas tehotenstva a dojčenia?
Všetky výrobky sú vyrobené zo 100% prírodných surovín. Osobitná pozornosť sa venuje kvalite surovín a konečnému produktu. Použitím prísne kontrolovaných BIO prísad je množstvo škodlivých pesticídov obmedzené na minimum. Naše produkty sú teda vhodné aj pre tehotné či dojčiace osoby.
Mám alergiu na orechy, môžem stále jesť čokoládové tyčinky nucao?
Nucao je založené na orechoch a konopných semenách. Typ orecha sa líši v závislosti od príchute. Ak ste alergický iba na určitý druh orechov, najlepšie urobíte, ak sa znova veľmi starostlivo pozriete na ingrediencie a zistíte, ktorý druh by mohol byť pre vás vhodný.
Aký je najlepší spôsob skladovania tyčiniek nucao a numove?
Naše tyčinky sa začínajú topiť pri teplotách okolo 30 °C. Aby ste na konci nemali žiadnu čokoládovú roztopenú, tyčinky by spravidla nemali ležať dlho na slnku a mali by byť skladované mimo priamo slnečného svetla. Ak máte radi čokoládu o niečo chladnejšiu a pevnejšiu, môžete tyčinky uložiť aj do chladničky. Tip: Ak sa chcete vyhnúť sivému povlaku (tzv. tučný kvet), ktorý často vidíte na všetkých druhoch čokolády, všeobecne sa odporúča tyčinky skladovať na chladnom, tmavom a suchom mieste. Ak k tomu napriek tomu došlo - neprepadajte panike, tučný kvet ovplyvňuje vzhľad výrobku, tyčinka je 100% chutná.
Ako najlepšie zlikvidovať obaly od tyčiniek nucao a numove?
Najlepšou voľbou pre likvidáciu nášho obalu je vlastný kompost, kde sa rozkladá - v závislosti od podmienok prostredia - v priemere po 6 mesiacoch už po ňom neostane ani zmienka. Ak nemáte kompost, konvenčné spôsoby, ako je žlté vrece alebo zvyškový odpad, sú najlepšou voľbou na likvidáciu. Obal je možné recyklovať aj tepelne - pri spaľovaní obalu sa neuvoľňujú žiadne škodlivé látky!
Aký proteín využívate pri tyčinkách numove?
Používame vegánsky proteín pozostávajúcich z tekvicových semien a mandľovej pasty.
Aký je podiel obsahu bielkovín v tyčinkách numove?
Jedna tyčinka numove (45 g) obsahuje 11-12 g bielkovín v závislosti od príchute, čo zodpovedá 25-26% tyčinky. V porovnaní s inými proteínovými tyčinkami je obsah bielkovín niekedy o niečo nižší. Hlavným dôvodom je to, že používame iba vegánske a prírodné ingrediencie - v našom zozname prísad nenájdete chemicky koncentrovaný proteínový izolát ani bielkovinu živočíšnej srvátky - nehovoriac o umelých sladidlách a príchutiach.
Obsahujú proteínové tyčinky numove umelé prísady?
Nie! Pri vývoji proteínových tyčiniek numove bolo veľmi dôležité vytvoriť skutočnú alternatívu k bežným tyčinkám. Našim cieľom bolo preto vzdorovať proteínovým tyčinkám na základe dlhého zoznamu zložiek, ktorým je ťažké porozumieť bez titulu v chémii, ako aj tyčiniek, ktoré majú vysoký obsah cukru. Zámerne sa vyhýbame akýmkoľvek prídavkom typickým pre proteínové tyčinky, ako je glycerín a polydextróza alebo sladidlá a syntetické arómy. Namiesto fruktózy sme nutričné hodnoty tyčinky doplnili dostatkom prírodných bielkovín, ktoré vám dodajú všetky esenciálne aminokyseliny.
Čo ostatné výživové hodnoty pri numove?
Tyčinky sú skvelým zdrojom vlákniny. Sú tiež bohaté na vitamín C a horčík a obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny. Zároveň majú 50% nižší obsah cukru ako porovnateľné proteínové tyčinky.
Prečo v tyčinkách numove nepoužívate ďatle?
Je pravdou, že ďatle sú rozšírená prísada veganských produktov. Používajú sa aj na sladenie proteínových tyčiniek namiesto sladidiel. Vzhľadom na vysoký obsah cukru v ďatliach sme sa však vedome rozhodli ich nepoužívať. Ďatle okrem vysokého obsahu cukru obsahujú v porovnaní s inými potravinami veľa fruktózy. U mnohých ľudí sa fruktóza nemusí dostatočne vstrebať z čreva do tela a dostane sa tak do hrubého čreva, kde môže spôsobiť typické príznaky ako plynatosť, hnačka a kŕče.
Prečo sú proteínové tyčinky numove obalené v čokoláde?
Veríme, že vegánske nemusí znamenať menej chutné. Ostali sme teda verní naším zásadám: numove Brownie Crunch bol preto poliaty horkou čokoládou vyrobenou z kakaovej hmoty, kakaového masla a cukru z kokosových kvetov. Polevu pre numove Cookie Dough pozostáva z kakaového masla, múky z tigrích orechov a cukru z kokosových kvetov. Obe polevy už poznáte z našich čokoládových tyčiniek nucao - mandľová morská soľ alebo nucao biely - chrumkavý nugát.
Z akého materiálu je vyrobený obal na nátierkach nu spread?
Nádoba sa skladá zo skla a kovového veka s bio-plastovým tesnením vo vnútri. Etiketa na skle je vyrobená z celulózovej fólie kompostovateľnej aj doma, zmesi tenkých škrobov a papiera. Obal je potlačený prírodnými farbami na vodnej báze, tak aby nezaťažoval životné prostredie pri rozklade.
Musí byť lieskovo-oriešková nátierka nu spread skladovaná v chladničke?
Nemusí. Po otvorení, ale musí byť skladovaná na suchom mieste bez priamo slnečného žiarenia. Pre väčší pôžitok, ale odporúčame skladovať v chladničke a vždy pred konzumáciou premiešať.

Ambasádori


v E-shope

Nucao spread čokoládovo-oriešková nátierka
180 g

6.99 €

Nucao čokoládová tyčinka mandle s morskou soľou
40 g

2.29 €

Nucao čokoládová tyčinka pražené lieskové orechy
40 g

2.29 €